Rozmnażanie psów – co warto wiedzieć?

Rozmnażanie psów to temat, który zazwyczaj interesuje wyłącznie hodowców. Osoby, które posiadają psa jedynie jako zwierzę domowe, powinny raczej zdecydować się na wykonanie zabiegu kastracji. Co warto wiedzieć o rozmnażaniu psów?
Wzięcie niewykastrowanego zwierzęcia to wielka odpowiedzialność. Warto jest pamiętać, że nawet w przypadku, gdy chce się mieć przychówek nie należy dopuszczać do tego, by suka została zapłodniona już w czasie trwania pierwszej cieczki. Dlatego też w tym okresie należy szczególnie jej pilnować.

 

Ile suka ma cieczkę? Informacja o tym, jak długo suka ma cieczkę pozwala często na zaplanowanie zabiegu kastracji, ponieważ nie wszyscy weterynarze zgadzają się na przeprowadzenie operacji w czasie rui. Ponadto jest informacją dla właścicieli rasowych psów, kiedy mogą dopuścić samca. Przyjmuje się, że cała ruja trwa około 21 dni. Jednak ruja właściwa to tylko dziewięć dni i to jest właśnie najlepszy czas na rozmnażanie zwierzęcia. Określenie, kiedy nastąpi ruja jest istotne w sytuacji, gdy zamiast zabiegu kastracji stosowana jest antykoncepcja hormonalna w zastrzykach.

 

You may also like...