Wąż drzewny

Czy zastanawiałeś się kiedyś jaki jest największy wąż jadowity w Afryce? Czy myślałeś o tym jakich długości są to zwierzęta? Jeśli nie, to pozwól, że cię zaskoczę.

Takim właśnie gatunkiem jest mamba czarna– czyli afrykański wąż o niebotycznych rozmiarach. Jego długość przeważnie to więcej niż 2, 5 metra, ale może dochodzić nawet do 4, 5 metra! Wcale nie jest to wąż tylko czarny- nazwa pochodzi od koloru wnętrza jego pyska. Jego prawidłowe umaszczenie jest różne, mogą być to odcienie koloru oliwkowego, brązu, a nawet lśniącej czerni. Co ciekawe, jest to okaz nie tylko długi- może być także wysoki, bowiem w sytuacjach zagrożenia, gdy nie ma on drogi odwrotu, wznosi się na kilkaset metrów. Znane są relacje, że wąż ukąsił ludzi w części ich twarzy, np. nos lub czoło. Niestety, ma jad, który jest śmiertelny, jeśli tylko nie zostanie podane odpowiednie antidotum. Stąd postrach jaki zwierzę sieje wśród afrykańskich wiosek- ludzie boją się tych śmiercionośnych węży, Pomieszkują one głównie na drzewach, schowane pośród liści.

Są to węże długie- lecz rzadko występujące. Niektórzy miłośnicy tamtejszej przyrody starają się nawet o wzięcie tego gatunku pod ochronę.

 

You may also like...