Inwertery fotowoltaiczne — jak je prawidłowo dobrać?

Każda instalacja fotowoltaiczna wyróżnia się dwoma podstawowymi elementami, bez których jej działanie byłoby niemożliwe. Są to moduły, zwane również panelami, które zamieniają energię słoneczną na elektryczną, oraz inwertery przekształcające wygenerowany prąd stały na zmienny i kontrolujące przepływ energii do sieci lub akumulatora. Wybór poszczególnych komponentów może stwarzać wiele wątpliwości, ponieważ cały system jest inwestycją na długie lata codziennego użytkowania. Dlatego w poniższym artykule doradzamy w wyborze najlepszych inwerterów (falowników), biorąc pod uwagę najważniejsze czynniki.

Jak działają inwertery fotowoltaiczne?

Aby wybrać odpowiednie urządzenie, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie są zasady jego działania. Stosowane w instalacjach moduły fotowoltaiczne generują prąd stały (DC), który nie może zasilać urządzeń znajdujących się w domach. Wynika to z braku kompatybilności, ponieważ większość sprzętów została zaprojektowana do pracy z prądem zmiennym (AC), a także z większej efektywności prądu zmiennego i z jego stabilności oraz bezpieczeństwa.

Nowoczesne inwertery fotowoltaiczne to urządzenia, które przekształcają wygenerowany prąd stały na zmienny o odpowiedniej częstotliwości i napięciu, pozwalając tym samym na zasilanie domowego wyposażenia.  Co więcej, w zależności od wybranego rodzaju instalacji kontrolują przepływ wygenerowanej energii między modułami a siecią lub akumulatorem. Dzięki temu inwestorzy mogą zarządzać wytworzoną energią, magazynując ją lub przesyłając dalej do sieci energetycznej, co zapobiega utracie ewentualnej nadwyżki.

Czym kierować się przy wyborze inwerterów fotowoltaicznych?

Starannie wykonane inwertery fotowoltaiczne to niezwykle ważne elementy każdej instalacji, które mają wpływ na jej sprawne działanie. Dlatego przed zdecydowaniem się na inwestycję w wybrany model warto poznać wszystkie czynniki, od których zależy dobór odpowiednich falowników. Są to między innymi:

  • moc instalacji fotowoltaicznej — inwertery należy dopasować do mocy generowanej przez panele w taki sposób, aby wykorzystać możliwości całego systemu i nie narazić się na koszty związane z utrzymaniem urządzeń o zbyt dużej mocy. Zwykle zaleca się, aby falowniki osiągały około 80-120% mocy modułów,
  • rodzaj systemu — najczęściej wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznej: on-grid, która przekazuje nadmiarową energię do sieci energetycznej, oraz off-grid, która magazynuje nadwyżki prądu w akumulatorze. Do każdej z nich będzie potrzebny inny falownik,
  • charakterystyka sieci energetycznej — w przypadku systemu on-grid należy również zadbać o to, aby inwerter był dopasowany do danej sieci pod względem takich cech jak napięcie, częstotliwość czy wymagania regulacyjne.

Niezależnie od tego, jakie rodzaje inwerterów wybierzemy, powinniśmy zadbać o to, aby pochodziły one od godnych zaufania producentów. Są to systemy, które stają się inwestycją na długie lata użytkowania, dlatego muszą cechować się wytrzymałością i bezawaryjnym działaniem. Wysokiej jakości produkty oferuje między innymi hurtownia DOKO, która wyróżnia się dużym doświadczeniem i licznymi rekomendacjami.

You may also like...