Czy zakupy przez Internet są bezpieczne? Jak korzystać z e-sklepów?

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a to oznacza wzmożone zainteresowanie zakupami, szczególnie tymi internetowymi. Z roku na rok taka forma kupowania cieszy się coraz większą popularnością i kto wie, może już więcej prezentów jest zamówionych właśnie online? Zakupy w Internecie mogą jednak wiązać się z pewnymi zagrożeniami w sieci, na które należy zwrócić uwagę. Jak więc bezpiecznie robić zakupy przez Internet?

Zawsze sprawdzaj sprzedawcę w sieci

Dla wielu osób zakupy online wciąż są jak „kupowanie kota w worku” i trochę jest w tym racji. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność i sprawdzać, u kogo chcemy coś kupić. W sieci sporo jest sklepów internetowych, które niekoniecznie cieszą się dobrymi opiniami. Należy więc sprawdzić, jakie komentarze wystawiają o nich osoby, które już coś tam zamawiały. Zakupy przez Internet to także aukcje – na subasta.pl przeczytasz, co warto o nich wiedzieć i na co uważać, kupując rzeczy podczas licytacji internetowych.

Uważaj na płatności internetowe

Najwięcej obaw podczas zakupów internetowych budzą płatności i to nie bez powodu. Często słyszy się o przejęciu danych do konta itp. Zachowanie czujności pomoże jednak w przejściu przez proces płacenia za zamówienie. Najbardziej znanym symbolem, potwierdzającym bezpieczeństwo wykonywanego przelewu jest kłódka. Znajduje się ona w pasku przeglądarki i daje znać, że połączenie nie jest podejrzane. Dzięki temu można mieć pewność, że nikt nie wykradnie naszych danych. Obecnie banki zabezpieczają się na wiele sposobów, wymusiła to niedawno Unia Europejska. Podczas przelewów czasami nie wystarczy jedynie zalogować się na stronę banku, konieczne jest np. wpisanie jednorazowego hasła wysłanego SMS-em.

Nie wierz niskim cenom

Niskie ceny przyciągają wszystkich konsumentów. Szczególnie dotyczy to elektroniki i markowych ubrań. Trzeba jednak na to bardzo uważać. Może okazać się, że wystawione, zazwyczaj na aukcjach, rzeczy to zwyczajne podróbki z Chin. Będą one nieco tańsze niż oryginalne produkty w sklepach, jednak ta różnica między nimi nie będzie rażąca. Sprzedawcy, którzy wystawiają takie podrobione rzeczy, chcą na tym głównie zarobić. Po czym więc rozpoznać, że mamy do czynienia z nieoryginalnymi ubraniami czy elektroniką? Najczęściej takie produkty są bardzo podobne do tych prawdziwych, a różnić może je np. materiał, z którego zostały wykonane, wytłoczone jest logo bez charakterystycznego znaku, towar nie ma metek itp.

Zachowuj maile o sprzedaży i paragony

Robiąc zakupy online, należy zachować wszelkie maile, które przysyłane są od sprzedawcy, potwierdzenia przelewów, wiadomości od kuriera itp. Można je usunąć dopiero po otrzymaniu paczki i sprawdzeniu, czy wszystko z nią w porządku. Warto zachować także paragon, który powinien być dołączony do zakupu. Będzie on przydatny, kiedy okaże się, że dany produkt trzeba niestety reklamować lub zwrócić sprzedawcy.

You may also like...