Na co zwrócić uwagę w przypadku kupna samochodu używanego?

Na co zwrócić uwagę w przypadku kupna samochodu używanego?

Kupno samochodu używanego w Polsce jest znacznie bardziej popularne niż wizyta w salonie samochodowym. Wskaźnik nowych samochodów na 1000 mieszkańców w naszym kraju to zaledwie 13,9 aut/1000 os. W Europie daje to nam dopiero 24. miejsce na 30 krajów. Sprzedaż aut używanych w Polsce kwitnie, dlatego też trzeba wiedzieć, na jakie części samochodowe zwrócić szczególną uwagę kupując auto z drugiej ręki.

Silnik i rozrząd

Najważniejsze dwie sprawy, na które kupujący zwraca uwagę to przebieg silnika i jego stan faktyczny. W przypadku starszych aut z silnikiem diesla nie ma co się obawiać przebiegów rzędu 200-300 tysięcy a nawet większych. Ich naprawy zazwyczaj nie są drogie, najczęściej wymagają wymiany sprzęgło i koło dwumasowe oraz kompletny rozrząd. Ten ostatni warto wymienić profilaktycznie po kupnie samochodu używanego, nawet jeśli poprzedni właściciel zarzeka się, że w niedawnej przeszłości go wymieniał. W przypadku silników benzynowych, w szczególności nowych o małej pojemności z turbo (np. 1.2 tsi w skodzie rapid) trzeba zdawać sobie sprawę, że tylko niskie przebiegi gwarantują nam stosunkowo bezawaryjne korzystanie z auta. W takich samochodach remonty silnika i turbosprężarek będą bardzo kosztowne, dlatego kupienie auta z silnikiem benzynowym np. 1.0 i mocą 110 koni z przebiegiem 300 000 kilometrów będzie bardziej ryzykowne niż kupno 10-letniego diesla o pojemności 1.6 z podobną mocą. W każdym jednak aucie po kupnie trzeba sprawdzić stan faktyczny silnika, czy był on czyszczony i czy są widoczne jakieś wycieki. Dodatkowo jeśli był zrobiony chiptuning warto zobaczyć dokumentację, pojechać na hamownię i sprawdzić czy był on prawidłowo wykonany. Najważniejszą jednak sprawą będzie wspomniana już wyżej wymiana kompletnego rozrządu.

Zawieszenie

Drugą bardzo ważną informacją dla nowego kupującego będzie stan zawieszenia. To sprawdzimy na każdej stacji diagnostycznej. Wymiana kompletu wahaczy i amortyzatorów w nowszych samochodach może oznaczać wysoki koszt naprawy. Szczególnie w samochodach o sportowym, niskim zawieszeniu (wielowahacz) wymiana takich części jak wahacze i amortyzatory może przyprawić o ból głowy, nie mówiąc już, że jeśli te części samochodowe będą niesprawne a kierowca będzie tego nieświadomy to bardzo łatwo o groźne uszkodzenie samochodu w przypadku wjechania w dziurę przy wysokiej prędkości. Kupując starsze samochody o stosunkowo prostym, łatwym w wymianie zawieszeniu koszty te nie będą wysokie, czasami 400-500 złotych wystarczy na porządny serwis zawieszenia.

Podsumowując

Bez sprawdzenia stanu faktycznego i przede wszystkim bez poznania kosztu najważniejszych i najczęściej wymagających wymiany częściach samochodowych nie warto kupować samochodu. Sam dobry stan silnika bardzo często nie wystarcza do bezproblemowej jazdy i warto wiedzieć, że wymiana kompletu rozrządu dla świętego spokoju i zadbanie o zawieszenie może oznaczać długą, bezproblemową jazdę.

You may also like...